🚀 С поглед към бъдещето

С огромно вълнение и гордост споделяме, че ОУ „Христо Ботев“ с. Бата официално откри своя високотехнологичен STEM център – модерно образователно пространство, създадено за обучение, творчество и развитие на уменията на учениците в света на науката и технологиите с изцяло нов подход на обучение, който ще вдъхновява нашите ученици да откриват, творят и експериментират.

📸Събитието беше уважено от г-жа Христина Калчева- кмет на село Бата, г-жа Фирдес Нурула- кмет на село Белодол, г-жа Калина Кръстева – секретар на НЧ „Пейо Яворов-1924 г.“ с. Бата, представители на ЗК с. Бата, родители и

гости на училищната общност.

🔬 Нашият център е е насочен към природните науки и предоставя възможности за изследователска дейност и интерактивно обучение. Оборудването позволява да се развиват логическо мислене и дигитални умения, за да  се превърне теорията в практическо приключение. Той разполага с:

  • Модерни лаборатории по природни науки (химия, физика, биология).
  • Интерактивни пространства за работа по проекти, които насърчават екипния дух и критичното мислене.
  • VR очила, които пренасят учебния материал в триизмерното пространство.

„Целта на  STEM центъра е да даде на децата ни не само знания, а умения за живота и създаване на решения за реалния свят.“ — сподели директора на училището г-н Красен Костадинов.

Най-вълнуващата част бяха първите демонстрации, в които нашите ученици показаха свои експерименти и заеха ролята на истински млади учени!

Вярваме, че новата образователна среда ще даде възможност на нашите ученици да учат чрез практика, откривателство и творчество и ще ги вдъхновява да мечтаят, да изследват и да създават бъдещето.

Благодарим на всички, които допринесоха за реализирането на тази важна стъпка към модерното образование!

Бъдещето принадлежи на смелите и креативните!

Празничен калейдоскоп в село Бата

НЧ „Пейо Яворов-1924 г.“ село Бата, община Поморие има дългогодишни традиции и винаги успява да събере общността за ежегодния празник на селото, благодарение на всеотдайни хора като г-жа Калина Кръстева. За доброто настроение допринесоха изпълненията на учениците от начален етап при ОУ „Христо Ботев“.

Програмата започна с ефирно и красиво танцово изпълнение  на учениците от 3. и 4. клас под звуците на песента „Топъл дъжд, чакан дъжд“, което внесе много грация на сцената. Най-малките ни сладури от 1. клас заредиха парка с огромна доза слънчево настроение и детски усмивки с танца „Ало, ало, слънчице“. Второкласниците представиха свеж и весел моряшки танц, който донесе морски бриз и много радост на празника. С песента „Деца на зебрата“ те призоваха шофьорите да бъдат внимателни на пътя.

С вълнуващото изпълнение на песента „Роден край“ момичетата от 4. клас изразиха своята обич към корените и родината.

Участие в програмата взеха децата от ДГ „Сребърно Звънче“ – с. Страцин, група „Шарени момичета“ – с. Страцин, латино двойка от КСТ „Блясък“ и фолклорна формация „Калгамач“.

Няма как празник в село Бата да мине без силата на българския фолклор! Нашите ученици показаха, че традициите са живи. Те извиха кръшно и динамично Еленино хоро и Пирински танц, изпълнен с истинско родолюбие.

Празничната програма завърши с песента „Да бъдеш добър“, с която участниците изпратиха послание за светлина, приятелство и човечност. Гордеем се с всяко едно дете. Те показаха, че могат да бъдат и модерни, и пазители на традицията, но най-важното – показаха какво означава да твориш с цялото си сърце!“

Огромно БЛАГОДАРЯ на нашите прекрасни ученици за труда и вдъхновението, на учителите при подготовката и на родителите за неизменната подкрепа!

Честит празник!

Ден на ученическото самоуправление

Днес в нашето училище се проведе Ден на ученическото самоуправление. Събитието даде възможност на възпитаниците ни да се докоснат до реалната работна атмосфера и да поемат отговорност за организацията на учебния процес.

Учениците заеха ръководни и административни позиции:

• Директор и главен учител– координираха учебния ден и следяха за спазването на графика;

• Педагогически специалисти – подготвиха и преподадоха интересни и интерактивни уроци на своите съученици;

• Училищен психолог – изслушваше различни проблеми и оказваше подкрепа, проявявайки емпатия и пълна конфиденциалност;

• Помощен персонал – погрижиха се училището да е чисто, подредено и уютно и разбраха, че този труд е изключително тежък и отговорен.

Този ден е ценен урок по лидерство, екипна работа и отговорност. Гордеем се с нашите ученици, които показаха зрялост и висок професионализъм.

Поздравяваме всички участници за отличното представяне и проявената отговорност и креативност!

„Върви, народе възродени, към светла бъднина върви…“

Под звуците на химна на просветата започна тържеството по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност!  Ученици, учители, родители и гости  изпяха заедно всеучилищния химн, което  припомни, че словото и духовността са това, което ни държи истински сплотени и силни. Директорът на училището, г-н Красен Костадинов, поздрави всички присъстващи, подчертавайки, че българското слово е нашата най-голяма гордост и духовна крепост. Приветствие за празника отправи г-жа Калина Кръстева – секретар на НЧ „Пейо Яворов-1924“ село Бата и зарадва всички ученици, като им подари красиви български трибагреници.

Програмата продължи с вдъхновяващ рецитал, музикални изпълнения, народни танци и много усмивки. Вълнуващ момент бе изпълнението на първокласниците, които гордо рецитираха Вазовото стихотворение „Аз съм българче“.

🏆 Тържествено бяха наградени участниците  в училищния конкурс за „Еко робот“. Проектите, изработени от рециклируеми материали, демонстрират креативно и технологично мислене! Поздравления за младите изобретатели!

🏆 Празникът продължи с официалното връчване на годишните училищни отличия за Ученик-будител –– за буден ум, изключителни успехи и вдъхновяващ пример и за Учител-будител – за безграничната всеотдайност, търпение и любов, с които пали искрата на знанието в душите на децата!

Да си будител е мисия, а да виждаш как най-малките гордо рецитират „Аз съм българче“  е доказателство, че тази мисия има смисъл и бъдеще!

Обединени от силата на словото, българското знаме, песента и устрема към науката, училище, читалище и общност вървят ръка за ръка и чертаят светло и успешно бъдеще.

 Честит 24 май! Нека словото ни обединява, а знанието да ни води напред!

Празник на буквите

С усмивки, песни и много вълнение отпразнувахме нашия Празник на буквите.

До вчера първокласниците навлизаха с плахи стъпки в света на книгите. Благодарение на техните ръководители, г-жа Весела Янева и г-н Станко Апостолов, днес всяка научена буква е лъч светлина и с всяка прочетена дума пред тях  се разкрива пътят към знанието. Сбогуваха се със своя приятел Букварчето и посрещнаха с отворени обятия Читанката.

Благодарим на малките артисти за чудесната програма, на учителите за всеотдайността и търпението и на родителите за доверието и подкрепата.

Гордеем с нашите първокласници, които смело заявиха: „Вече сме грамотни!“

🌍Мисия: ЗЕМЯ – Успешно изпълнена!

Нашето училище днес пулсираше с енергията на промяната! Под надслов „Нека има светлина!“ отбелязахме Деня на Земята с вдъхновяващо тържество, наситено с песни, танци и позитивна енергия. В един магичен спектакъл обединихме изкуството, любовта към природата и ритъма на различните култури. Празникът „Нека има светлина“ не беше просто концерт, а послание за доброта и хармония.

Програмата бе открита с танцова композиция  и въздействащи стихове за природата. Чухме думи за шепота на гората и синевата на небето, които ни напомниха колко е важно да пазим нашия общ дом. Последвалите песни и танци внесоха вълна от ритъм, емоции и усмивки. С много настроение и „пълен напред“ нашите малки моряци прекосиха импровизираните океани на сцената. Чрез модерно рап звучене и смели еко рими младите ни таланти призоваха за чиста планета и отговорно бъдеще. С изпълнението на каубойски танц се пренесохме  в Дивия запад с много прах под ботушите, усмивки и каубойски шапки. Финалът беше запазен за силата на българския дух. Под звуците на Еленино хоро светлината на празника озари пътя ни към красота, доброта и чистота.

Специални гости на тържеството бяха г-н Янчо Илиев, зам. кмет  на община Поморие, г-н Антон Лалев, директор на Дирекция „Образование, култура и хуманитарни дейности“ в община Поморие, г-жа Калина Кръстева – секретар на НЧ „Пейо Яворов-1924“ с. Бата. Благодарим на сдружение „АРГИ“ и проект „Време е за глобално образование в България“ в лицето на г-жа Цветелина Нешкова за подкрепата и насърчението за екологичен и природосъобразен начин на живот!  Благодарим на всички ученици, учители и родители, които се включиха в нашите четири специални акции от инициативата „Мисия: Земя“.

🌿 Акция „Зелено бъдеще“

Засадихме надежда! Всяко посадено дърво е нашето обещание към природата за един по-чист въздух и по-красив утрешен ден.

♻️ Акция „Втори шанс“

Дадохме нов живот на използвани материали и показахме, че разделното събиране е лесно, когато го правим заедно! Благодарим на малките инженери и творци, които  показаха, че с мисъл за природата и доза въображение можем да построим един по-чист и интелигентен свят!

✨ Акция „Креативност“

Въображението не познава граници! Нашите еко работилници превърнаха рециклируеми материали в истински произведения на изкуството. Вълнуващ момент за деня беше нашата еко изложба.  Учениците вдъхнаха живот на изхвърлени материали, превръщайки ги във функционални роботи, макети на Слънчевата система, тематични пана, арт проекти.

💡 Акция „Светлина“

Променихме мисленето си. Проведохме инициативи, свързани с пролетните празници и научихме, че малките жестове осветяват пътя към едно устойчиво бъдеще.

Събитието завърши с официално награждаване на участниците в еко конкурса, на които бяха връчени грамоти от директора на ОУ „Христо Ботев“ с. Бата – г-н Красен Костадинов.

„150 ГОДИНИ ПАМЕТ И СЛАВА“

През 2026 година България отбелязва един от най-величавите си юбилеи – 150 години от избухването на Априлското въстание. Това е празник на духа, на дързостта и на безсмъртния стремеж към свобода.

ОУ „Христо Ботев“, с. Бата има честта да Ви покани на тържествено честване под наслов:

„150 ГОДИНИ ПАМЕТ И СЛАВА“

Нека заедно преклоним глави пред подвига на героите и си припомним завета на нашия патрон Христо Ботев и всички онези, които дадоха живота си за Родината!